Düşük hapı nedir?

Medikal kürtaj (tıbbi düşük), gebeliğin 12. haftasına kadar ilaç ya da tablet karışımı yoluyla güvenilir biçimde istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemidir. Cerrahi olmayan bir yöntem olarak, medikal kürtaj en etkili ve güvenilir gebelik sonlandırma yönetimidir. Bugün pek çok ülkede kadınların güvenli kürtaja ve medikal kürtaj haplarına erişimlerini kısıtlayan yasalar mevcuttur. Kürtajın yasal ve erişilebilir olduğu ülkelerde ise, doktorlar 10. haftaya kadar olan gebelikleri sonlandırmak için cytotec misoprostol haplarını tavsiye etmektedir. Bu hapların etkileri neredeyse ani düşük semptomları ile aynıdır ve kadınlar bu hapları güvenli bir şekilde kullanabilirler.

Cytotec (Misoprostol)

Medikal kürtaj, m Cytotec (Misoprostol) adlı ilacın kullanılarak gebeliğin kendiliğinden rahimden atılması yoluyla gerçekleşir. Medikal kürtaj için kullanılan Cytotec (Misoprostol) hapları, Dünya Sağlık Örgütü`nün temel ilaçlar listesinde yer almaktadirlar. Mifepristone hapının işlevi gebeliğin devam etmesini sağlayan projesteron hormonunun salgılanmasını engelleyerek rahim duvarına tutunan döllenmiş yumurtanın bozulmasına ve rahmin kasılmasına sebep olur. Cytotec (Misoprostol) hapı ise rahim kasılmalarını arttırarak fetüsün rahimden atılmasını sağlar.

Medikal Kürtaj Güvenli Mi?

Medikal kürtaj (tıbbi düşük), sonlandırılmak istenen gebeliklerin 10. haftasına kadar gerçekleştirilebilecek ve komplikasyon riski en düşük gebelik sonlandırma yöntemidir. Medikal kürtaj yapan her 100 kadından sadece 2 ya da 3 kadın bir doktor, ilk yardım kuruluşu ya da hastaneye gitme ve vakum aspirasyonu gibi daha ileri bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar. Bu tür komplikasyonlar doktorlar tarafından kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Araştırmalar, başarılı bir medikal kürtaj geçiren kadınların, cerrahi kürtaj olan kadınlara oranla daha az ciddi komplikasyonlarının olduğunu göstermektedir. Bilimsel araştırmalar, medikal kürtaj işleminde hayati riskin 100.000’de 1 olduğunu göstermektedir ve bu oran medikal kğrtajın doğal düşük yapmak kadar güvenli olduğunu göstermektedir. Bugün pek çok Avrupa ülkesinde Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) kullanılarak medikal kürtaj yapılmaktadır. Sadece Fransa’da 1992 yılından bu yana 1.000.000’un üzerinde Mifepristone ve Cytotec (Misoprostol) kullanılarak tıbbi düşük yapılmıştır ve bunların hiçbiri ölümle sonuçlanmamıştır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Medikal Kürtajı Evde Kendim Yapabilir Miyim?

Evet. 12 haftaya kadar olan istenmeyen gebeliklerinizi sonlandırmak için Mifepristone ve Misoprostol haplarınızı kendiniz güvenle kullanabilirsiniz. Bu ilaçları kullanmak oldukça basittir. Bu ilaçlarla birlikte, ilaçları nasıl kullanmanız gerektiğini, sizi nelerin beklediğini, hangi durumlarda doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiğine dair detaylı bir açıklamayı da alacaksınız. Medikal kürtajı gerçekleştirmek için sağlık ocağı, hastane gibi herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmenize gerek yoktur. Eğer yaşadığınız yer herhangi bir sağlık kuruluşuna en fazla bir saatlik mesafedeyse ve gebeliğiniz 10. haftasını geçmemişse, medikal kürtajı evinizde kendiniz güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Evinizin herhangi bir sağlık hizmetine en fazla bir saatlik mesafede olması, olası komplikasyonlar sonucunda sağlık hizmetine ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Araştırmalar medikal kürtajın risklerinin düşük yapma riskleri ile aynı olduğunu göstermiştir. Gebeliklerin %15 ila %20’si düşükle sonuçlanır ve bu düşükler genellikle hastanede değil evde meydana gelir. Meydana geşen düşük sonrasında ise kadınlar sadece ağır kanamalar veya yüksek ateş gibi durumlarda hastaneye giderler. Medikal kürtaj da düşük yapmaya neden olur ve böylece istenmeyen gebeliğin en güvenli şekilde sonlanmasını sağlar. İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırma aşamasında herhangi bir sorunuzun olması durumunda, yardım servisi ile iletişime geçebilir ve her türlü sorunuzu sorabilirsiniz.